poniedziałek, 05 marzec 2018 14:42

Co dalej z ubraniami specjalnymi strażaków ochotników?

Napisane przez Dariusz P. Kała
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Z początkiem lutego 2018 r. ogłoszony został projekt zmiany rozporządzenia w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej na ten temat:

Państwowa Straż Pożarna zmienia barwy - nowe ubrania specjalne

Projekt rozporządzenia i konsultacje społeczne tutaj

Planowane zmiany w głównej mierze sprowadzają się do wprowadzenia nowej kolorystyki ubrań specjalnych strażaków PSP. Dotychczasowe ubrania czarne i ciemnogranatowe mają być stopniowo zastępowane przez ubrania w kolorze żółtym. Można powiedzieć, że to w pewnym sensie rewolucyjna zmiana wizerunku PSP, ponieważ mundur strażacki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów służby w PSP. Nie bez kozery jednym z najbardziej obiegowych powiedzonek o mundurach jest znane zdanie "Za mundurem panny sznurem".

Obecnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozesłało do innych ministerstw, strażackich związków zawodowych oraz szefów służb specjalnych pisma w sprawie jak najszybszego zajęcia stanowiska w sprawie ogłoszonego projektu rozporządzenia. Zapewne w krótkim czasie należy spodziewać się wejścia przepisów w życie i formalnego uruchomienia "rewolucji mundurowej".

Zmiana zaplanowana jest na 10 lat i pochłonie niebagatelną kwotę 100 milionów złotych.

W kontekście dokonywanych zmian w Państwowej Straży Pożarnej powstaje pytanie o umundurowanie specjalne Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kwestie umundurowania Ochotniczych Straży Pożarnych reguluje wydany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP "Regulamin umundurowania" z 27 października 2000 r. Zgodnie z Rozdziałem I tego regulaminu uwzględniając charakter, przeznaczenie i zakres użytkowania umundurowania i odzieży ochronnej w tym specjalnej, stosuje się następujące ich rodzaje:

Pkt 6-6.1:

Odzież ochronną i specjalną, w której podstawowy skład wchodzą:
a) ubranie ochronne dwuczęściowe
b) ubranie specjalne popularne dwuczęściowe
c) ubranie koszarowe
d) rękawice i kominiarka (niepalne)
e) buty specjalne
f) hełm

Odzież ochronną i specjalną nosi się podczas:
a ) akcji ratowniczo-gaśniczych,
b) ćwiczeń i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego

Wzory odzieży ochronnej w tym specjalnej zawierają załączniki nr 6 i 7 w/w regulaminu. Mundury te zostały zobrazowane przez ubrania w kolorach czarnym i ciemnogranatowym.

Powstaje więc pytanie czy w ślad za zmianami rozporządzenia o umundurowaniu PSP powinna iść zmiana regulaminu umundurowania ZOSP, który dopuści także kolor żółty jako kolor ubrania specjalnego?

Czy w ślad za zmianami regulaminu umundurowania ZOSP powinna iść taka sama wymiana umundurowania jaka obecnie jest planowana w Państwowej Straży Pożarnej?

Czytany 2526 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 marzec 2018 15:38
Zaloguj się, by skomentować

Trwa przedsprzedaż Komentarza do ustawy o ochronie przeciwpożarowej

KLIKNIJ