środa, 20 styczeń 2021 08:22

RIO Gdańsk wycofuje się z kontrowersyjnego stanowiska w zakresie zatrudniania konserwatora OSP

Napisał Dariusz P. Kała
Oceń ten artykuł
(9 głosów)

W związku z opisaniem przeze mnie na łamach "Strażaka" oraz zgłoszeniem przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP sprawy zatrudniania kierowców konserwatorów przez gminy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku wycofała się ze swojego kontrowersyjnego stanowiska w zakresie zatrudniania konserwatorów Ochotniczych Straży Pożarnych przez gminy.

Obecnie nie ma jeszcze stanowiska MSWiA w tym zakresie. Jestem w posiadaniu pisma RIO Gdańsk do MSWiA z dnia 11 stycznia 2021 r. (sygn. WK/0603/in/37/1/2020) w którym Pani Prezes RIO Gdańsk stwierdza: "W wyniku bieżącej weryfikacji orzecznictwa sądowego tutejsza Izba (...) po ponownym przeanalizowaniu problematyki zlecania przez organy wykonawcze gmin i finansowania środkami budżetowymi wynagrodzeń członków gminnych ochotniczych straży pożarnych odstąpiła w listopadzie 2020 r. od wskazywania jako nieprawidłowości zawierania umów zleceń, których przedmiotem jest wykonywanie obowiązków konserwatora lub mechanika na rzecz jednostek ochotniczych straży pożarnych przez członków gminnych ochotniczych straży pożarnych".

Stanowisko RIO Gdańsk oznacza w praktyce, że w przypadku kontroli gmin przez RIO Gdańsk, nie będzie wskazań dla gmin, że zatrudnienie przez gminę członka OSP jako konserwatora lub mechanika sprzętu OSP na umowę zlecenie stanowi nieprawidłowość i naruszenie prawa.

Stanowisko RIO Gdańsk należy przyjąć z zadowoleniem, chociaż pewien niedosyt powoduje fakt że RIO Gdańsk nie wypowiedziało się na temat zatrudniania przez gminy kierowców OSP czy to na umowę o pracę czy umowę zlecenie. Należy bowiem wskazać, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu już w 2010 r. dopuszczała finansowanie zatrudnienia kierowców samochodów ciężarowych służących ochronie przeciwpożarowej w urzędzie gminy w ramach umowy o pracę.

Tym bardziej z nadzieją należy czekać na realizację dobrego pomysłu nowego Przewodniczącego Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych Pana Mirosława Legutko (na marginesie - dobrego znawcy spraw OSP) jakim jest ujednolicenie orzecznictwa Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Dr Dariusz P. Kała

RIO pozwala na zatrudnianie kierowców OSP w urzędzie gminy

Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu dnia 30 czerwca 2010r., sygn. 14/29/2010

Niebezpieczna wykładnia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku w zakresie zatrudnienia kierowców i konserwatorów w urzędzie gminy

Stanowisko Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Wywiad z nowym Przewodniczący KR RIO Panem Mirosławem Legutką

Czytany 6558 razy Ostatnio zmieniany sobota, 23 styczeń 2021 15:40
Zaloguj się, by skomentować

Trwa przedsprzedaż Komentarza do ustawy o ochronie przeciwpożarowej

KLIKNIJ