poniedziałek, 30 lipiec 2018 14:48

Komendant Główny PSP kontra związki zawodowe

Napisane przez Dariusz P. Kała
Oceń ten artykuł
(1 głos)
źródło foto:www.pixabay.com źródło foto:www.pixabay.com

Spór prawny o akcję protestacyjną

Trwa ogólnopolska akcja protestacyjna Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W jednostkach Państwowej Straży Pożarnej do protestu przystąpił ZZS „FLORIAN” oraz NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Pismem z dnia 23 lipca 2018 r. ( BT-I-0754/55-2/18 ) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wezwał za pośrednictwem komendantów wojewódzkich PSP, do usunięcia flag i symboli związkowych z samochodów pożarniczych, wskazując na możliwe naruszenia przepisów prawnych.

W odpowiedzi na to Zarząd Krajowy ZZS "Florian" oraz Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa zarzucił KG PSP łamanie praw związkowych oraz wystąpił do kancelarii prawnej o opinię prawną, która potwierdza racje związkowców. Związki zawodowe oczekują wycofania z obrotu prawnego polecenia KG PSP.

W związku ze sprawą swoje stanowisko przedstawiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, po wcześniejszym zwróceniu się z prośbą o wyjaśnienia do Komendanta Głównego PSP. Minister Joachim Brudziński uznał, że: "Absolutnie nie ma mowy o jakimkolwiek zabranianiu strażakom umieszczania flag związkowych na budynkach i pojazdach PSP. Strażacy - tak samo jak inne służby mundurowe - mają prawo do wyrażania swoich postulatów w akcji protestacyjnej".

Pismo Związków Zawodowych

Opinia prawna

Stanowisko MSWIA

Źródło:

www.zgnszzpp.pl

mojaremiza.pl

www.mswia.pl

 
Czytany 1109 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 lipiec 2018 06:31

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szkolenie z finansowania Ochotniczych Straży Pożarnych po zmianach w latach 2016-2018

ZOBACZ WIĘCEJ