czwartek, 27 styczeń 2022 06:53

Ekwiwalent niczym skórka od banana

Napisał Dariusz P. Kała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
źródło:pixabay źródło:pixabay

Kolejny raz muszę odwołać się do słynnej maksymy Cycerona „Historia est magistra vitae” – „Historia jest nauczycielką życia”. Wyciągnijmy wnioski z historii prawa związanej z ekwiwalentem. Wdrażanie zmian w zakresie OSP zaczyna się od niebezpiecznego poślizgu.

 

Portal „Remiza.pl” opublikował na swoich stronach oraz na fanpagu na Facbooku rzekome pismo Komendy Głównej „Wdrażanie i stosowanie przepisów ustawy o OSP”. W przestrzeni publicznej zaczyna funkcjonować już kolejna informacja dotycząca braku przepisu przejściowego dotyczącego ekwiwalentu, czyli „ekwiwalentowej dziury”. Piszę, że jest to rzekome pismo (stanowisko) ponieważ nie zostało ono póki co opublikowane na stronie KG PSP ani na fanpagu KG PSP na Facebooku. Nie wiadomo więc czy jest to oficjalne stanowisko KG PSP.

Komunikat KG PSP z 19.01.2022 r.

Informacja KG PSP z 24.01.2022 r.

Wdrażanie i stosowanie przepisów ustawy o OSP. Mamy pismo KG PSP

Dlaczego odwołuję się do maksymy Cycerona? Ano dlatego, że ekwiwalent dla strażaków OSP nie po raz pierwszy staje się przedmiotem ogólnopolskiego sporu. Spory takie miały już miejsce w 2006 r. W tamtym czasie interpretację art. 28 ustawy ppoż. dotyczącą ekwiwalentu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie pod przewodnictwem ówczesnego Prezesa J. Kota. Interpretację RIO potwierdziło MSWiA.[1] Doprowadziło to do sytuacji, że na terenie Małopolski zaprzestano lub ograniczono wypłacanie ekwiwalentu. Skończył się to wszystko sporem w sądzie, który odrzucił wykładnię RIO i MSWiA[2]. Stanowisko sądów powszechnych stało się zaczątkiem jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, (w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego), które całkowicie odrzuciły wykładnię RIO i MSWiA[3]. Wykładnia sądów obowiązuje do dzisiaj, a stanowisko RIO i MSWiA do dzisiaj jest wspominane jako źródło ówczesnego zamieszania. Całość tego sporu i treść tych interpretacji opisałem w swojej książce o ekwiwalencie na stronach 21-23.

Ekwiwalent pieniężny dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Orzecznictwo, wzory pism, tablice (z suplementem elektronicznym)

Przypominam tą historię ponieważ mam wrażenie, że obecnie nakręca się podobna sytuacja jak w 2006 r. Na dzień dzisiejszy Gmina Ostrołęka przyjmuje uchwałę o ekwiwalencie z mocą wsteczną, Gmina Wręczyca wstrzymuje wypłaty ekwiwalentów, a gmina Rybnik podejmuje uchwałę o ekwiwalencie bez mocy wstecznej.

Ostrołęka

Wręczyca

Rybnik

Quo vadis ekwiwalencie? Quo vadis KG PSP, MSWiA?

            Jak rozsupłać węzeł obecny węzeł gordyjski związany z „dziurą ekwiwalentową”? Ja już swoją rolę wypełniłem. Jako badacz prawa ochrony przeciwpożarowej dostrzegłem „ekwiwalentową dziurę”. Utwierdziłem się w swoim przekonaniu co do niedoróbki legislacyjnej kiedy zaczęły docierać do mnie sygnały z gmin o braku przepisu przejściowego i wątpliwościach w stosowaniu nowej ustawy. W związku z tym dokonałem dogłębnej analizy prawnej i moje stanowisko zostało opublikowane przez 3 wiodące branżowe portale prawa. Moje stanowisko o „ekwiwalentowej dziurze” potwierdziło publicznie kilku prawników. Oczekiwana jest opinia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w tym zakresie. Trudno się jednak spodziewać aby ona zaprzeczała mojemu i kilku innych prawników stanowisku o istnieniu „dziury ekwiwalentowej”.

Ekspert: „zgubiono” przepisy przejściowe związane z ekwiwalentem pieniężnym dla strażaków OSP

Błąd w ustawie - strażacy ochotnicy nie dostają ekwiwalentu za akcje

Ekwiwalent dla strażaków - błąd w nowej ustawie o OSP?

                  W tej chwili piłka jest po stronie KG PSP. Możemy iść drogą kolejnych interpretacji „dziury ekwiwalentowej” i w najbliższych tygodniach i miesiącach, oby nie latach gminy, sądy, RIO, wojewodowie itd. pogrążą się w sporach interpretacyjnych dotyczących „dziury ekwiwalentowej”. Możemy jednak iść drogą szybkiego legislacyjnego cięcia i dodać do ustawy o OSP właściwy przepis przejściowy i zakończyć sprawę. Zdążymy na najbliższe posiedzenie Sejmu i Senatu w lutym.

                  W związku z tym z tego miejsc apeluję do kierownictwa KG PSP, w szczególności do Pana Komendanta Adama Koniecznego. Panie Komendancie, nikt nie odbierze Panu zasług w zakresie legislacji ustawy o OSP, z powodu „ekwiwalentowej dziury”. Apeluję o nadanie nowelizacji w zakresie ekwiwalentu szybkiej ścieżki legislacyjnej i zakończmy w lutym sprawę „dziury ekwiwalentowej”. W przeciwnym razie grozi nam paraliż wypłaty ekwiwalentu w gminach, co może skutkować zmniejszeniem wyjazdowości OSP w gminach.

                  W zeszłym roku toczyłem publiczny spór interpretacyjny z RIO Gdańsk na temat zatrudniania kierowców w gminach. W swoich badaniach wychwyciłem błędną interpretację RIO Gdańsk, która groziła paraliżem w zatrudnianiu kierowców OSP w gminach, a tym samym paraliżem działań ratowniczych w gminach. Moje i nie tylko moje działania, doprowadziły do wydania stanowiska MSWiA i przecięcia sporu w tej sprawie. Dzięki temu udało się uniknąć paraliżu w gminach związanych z zatrudnianiem kierowców.

                  Nie bójmy się dokonać pierwszej szybkiej nowelizacji ustawy. W mojej ocenie ustawa o OSP będzie  w tym roku jeszcze poprawiana. Przekonują mnie o tym moje obecne analizy ustawy oraz docierające z gmin i straży sygnały o problemach interpretacyjnych. Proszę na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przesyłać wszystkie wątpliwości jakie pojawiają się Państwu w związku ze stosowaniem ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Posłużą one do zebrania uwag do ewentualnej nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz do opracowywanych przeze mnie materiałów naukowych dydaktycznych i praktycznych. W tytule wiadomości mailowej proszę koniecznie wpisać czego dotyczy problem: np. ekwiwalent, ubezpieczenie, itp. Maile bez tytułu nie będą czytane.

                                                                                   Dr Dariusz P. Kała

[1] Stanowisko J. Kota, Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z dnia 4 stycznia 2006 r., WIAS – 8010/85/06,

Pismo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 maja 2007 r., Departament Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych, DZKiSO-II-0714-6(2)/2897/07/AJ.

[2] Wyrok Sądu Rejonowego w Brzesku z dnia 23 stycznia 2008 r. I C 98/07; Wyrok Sądu

Okręgowego w Tarnowie z dnia 5 czerwca 2008, I Ca 141/08.

[3] Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2010 r., I OSK 1298/09, „Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych” 2011, nr 5, poz. 100; Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 stycznia 2010 r., I OSK 1115/09, Lex nr 594898; Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 lipca 2009 r., IV SA/Gl 270/09, Lex nr 553428; Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Gliwicach z dnia 10 czerwca 2009 r., IV SA/Gl 257/09, Lex nr 562608; Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 kwietnia 2009 r., IV SA/Gl 186/09, Lex nr 536565; Wyrok z dnia 3 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, II SA/Op 380/09, Lex nr 551821; Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 czerwca 2009 r., IV SA/Gl 236/09, Lex nr 508736.

Czytany 965 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 styczeń 2022 07:24

Trwa przedsprzedaż Komentarza do ustawy o ochronie przeciwpożarowej

KLIKNIJ