wtorek, 12 czerwiec 2018 08:02

Budująca postawa Młodych Naukowców

Napisane przez Dariusz P. Kała
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Prawo ochrony przeciwpożarowej wymaga badań naukowych

11 czerwca bieżącego roku miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji naukowej "Ochotnicze Straże Pożarne. Tradycja Samorząd Bezpieczeństwo" zorganizowanej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Uniwersytet Wrocławski i Państwową Straż Pożarną. Z radością odnotowuję fakt zorganizowania niniejszej konferencji i liczę na kontynuację podobnych wydarzeń w przyszłości. Konferencji o takiej tematyce jest w Polsce jak na lekarstwo, a przy współudziale prawników, to jeszcze mniej. Sam noszę się od dłuższego czasu z zamiarem zorganizowania ogólnopolskiej konferencji prawniczej dotyczącej prawa ochrony przeciwpożarowej, co mam nadzieję ziści się w jakieś perspektywie czasowej.

Prawo ochrony przeciwpożarowej wymaga tak jak każda dziedzina prawa prowadzenia badań naukowych. Jeżeli prowadzone są badania naukowe w obszarze prawa cywilnego, prawa administracyjnego czy karnego oraz w wielu dziedzinach jeszcze bardziej zawężonych i wyspecjalizowanych, to takie badania naukowe potrzebne są w obszarze prawa ochrony przeciwpożarowej. Refleksja naukowa może przyczynić się do lepszego stosowania tego prawa w praktyce, zarówno organów administracji jak i sądów, ponieważ dostrzec można w tym obszarze np. rozbieżne orzecznictwo w kwestiach dosyć elementarnych. Istnieje pole do badań naukowych w szczególności w kwestiach finansowych czy mieszkaniowych dotyczących PSP i OSP, choćby z tego względu, że w tych obszarach narasta pokaźny już dorobek judykatury, który wymaga naukowej analizy. Wydany został co prawda w przeszłości komentarz do ustawy o ochronie przeciwpożarowej i ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ale nie należy zatrzymywać się w tych eksploracjach i iść dalej, udoskonalając to co jest i kreować nowe prace i dorobek w tym zakresie.

Należy wyrazić nadzieję, że podejmowane w tym zakresie trudy zostaną dostrzeżone przez gremia decydentów legislacyjnych jak choćby Parlamentarny Zespół Strażaków, a refleksja naukowa zostanie przekuta w dobre prawo. A prawo to jest jakie jest. Nie jest złe, co nie oznacza, że nie wymaga systematycznej i cyklicznej poprawy, zamiast punktowych, ad hoc przyjmowanych nowelizacji podyktowanych nagłymi potrzebami i bieżącymi okolicznościami. Prawo wszakże pełni rolę organizacyjną i określa działanie jakiegoś systemu i podsystemu życia społecznego, w tym przypadku bezpieczeństwa przeciwpożarowego naszego kraju. Tym bardziej, że ustawa o ochronie przeciwpożarowej obowiązuje już ponad 27 lat, najdłużej z wszystkich dotychczasowych ustaw w tej materii. Prawo zmieniane punktowo, na szybko sprawia, że podsystem życia społecznego przez nie regulowany wykoślawia się, rozłazi i jest coraz bardziej chaotyczny.

Tym bardziej należy pochwalić postawę młodych naukowców z Koła Naukowego Prawa Publicznego "Imperium" z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy współorganizowali wyżej wymienioną konferencję i w ramach panelu doktorancko-studenckiego wygłosili ciekawe i bardzo merytoryczne referaty. Z przyjemnością można było wysłuchać jak młodzi adepci nauki, odnosili swoje wywody do istniejących kontrowersji w orzecznictwie np. Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz z pasją poruszali niełatwe zagadnienia finansowania i funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych. Należy wyrazić nadzieję, że ta pasja naukowa dostrzegalna w postawie młodych adeptów nauki, zaowocuje w przyszłości dalszymi badaniami w zakresie prawa ochrony przeciwpożarowej.

Na koniec zachęcam do zapoznania się z moją najnowszą publikacją poświęconą ekwiwalentowi dla członków OSP.

D. P. Kała, Ekwiwalent pieniężny dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Orzecznictwo, wzory pism, tablice (z suplementem elektronicznym), Gdańsk 2018

Książka dostępna w księgarniach internetowych: link do strony z książką

 

Dr Dariusz P. Kała

Czytany 1052 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 12 czerwiec 2018 09:19
Zaloguj się, by skomentować

Trwa przedsprzedaż Komentarza do ustawy o ochronie przeciwpożarowej

KLIKNIJ